20 yaş diş çekimi sonrası yüzümde felç olur mu?

20-yaş-diş-çekimi-sonrası-yüzümde-felç-olur-mu.jpg

20 yaş dişlerinin çekimi için muayeneye gelen hastalarımızda, bazen bu denli sert bir soruyla karşılaşabilmekteyiz. Felç ve 20 yaş çok ürkütücü değil mi? Bu durumun maalesef pek çok sebebi bulunmaktadır; internetteki yanlış bilgiler, kulaktan kulağa yayılan şehir efsaneleri ve maalesef tecrübesiz ya da bilgisiz hekim arkadaşlarımızın yanlış bilgilendirmeleri ve de müdahaleleri.

20 yaş dişlerimizin komşuluğunda iki önemli sinir vardır, bir tanesi mandibuler sinir bir diğeri ise lingual sinirdir. Bu iki sinirden herhangi birinin ya da he ikisinin diş çekimi esnasında tamamen kesilerek, koparılarak ya da ezilerek zarar görmesi halinde dil ya da çekilecek dişin bulunduğu taraf alt dudakta bir uyuşukluk kalabilmektedir. Hasarın miktarına bağlı olarak bu uyuşukluk kalıcı ya da geçici olabilmektedir. Günümüzde sinir rejenerasyonu teknik ve tedavileri hakkında pek çok gelişme yaşanmaktadır. Eskiden kalıcı olarak adlandırdığımız hasarların uzun zaman alsa bile tedavi edilebildiği bir duruma gelinmiştir. Bu teknolojiler henüz yeni olmaları sebebiyle kolay ulaşılabilir ve ekonomik tedaviler değildir. Ancak zaman içerisinde yaygınlaşmalarıyla beraber ekonomik olarak ta kolay ulaşılabilir olacaklardır.

20 yaş çekimimize geri dönecek olursak; her 20 yaş dişini çekmediğimizi bir kez daha hatırlatmak isterim. Ağız içerisine düzgün pozisyonda sürmüş, komşuluğundaki dişler için tehlike teşkil etmeyen, gömülü olmasına rağmen herhangi bir enfeksiyon ya da kistik bir oluşuma sebep olmayan dişleri biz hekimler çekmek yerine düzenli takiplerle kontrol altında tutmayı tercih ediyoruz. Çekilmesine karar verilen bir dişte eğer mandibuler sinir ile yakın ilişkiden şüpheleniyorsa hastanın o dişinden tomografik görüntü alınmalıdır ve üç boyutlu olarak değerlendirilmelidir. Dişin ve mandibuler sinirin yakınlığına bağlı olarak hekim cerrahi yöntemini belirleyerek sinire zarar vermeden dişin çekimini gerçekleştirebilir. Köklerin tamamen sinirin geçtiği kanal içerisinde olduğu durumlarda hekim çift aşamalı çekim planlayarak önce dişin kron kısmını, ilerleyen dönemde köklerin sinir ile ilişkisi kesildiğinde ise kök kısmını çıkararak sinire zarar vermeden tedaviyi gerçekleştirebilir. Lingual sinir hasarı genellikle cerrahi çekim esnasında diş eti açılırken meydana gelmektedir. Bu kısa bilgilendirmeden de anlaşılabileceği gibi 20 yaş diş çekimlerinizin uzman bir hekim tarafından yapılması hem bu risklerin önüne geçmektedir hem de bir problem olması durumda tedavinin kısa sürede etkin bir şekilde yapılabilmesi için önem taşımaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.