20 yaş dişleri ve Perikoronitis

wisdom-teeth.jpg

Tamamen ağız içerisine çıkamamış, kısmen gömülü olan, ağız içerisine sürmüş fakat çapraşıklık yaratmış 20 yaş dişlerinde diş eti altında biriken gıda artıkları bakteri üremesine sebebiyet vermektedir. Bunun sonucunda dişin çevresindeki diş etinde oluşan iltihaplanmaya ‘perikoronitis’ adı verilmektedir. Hastalarda apse, ağrı, şişlik, kötü tat ve kötü ağız kokusu şikayetleri gözlenir.

Kısmen gömülü 20 yaş dişlerini pimi çekilmiş bombaya benzetebiliriz. Bu dişler genellikle sınav dönemi, nişan, düğün, iş görüşmesi, toplantı gibi özel günlerde belirti ve sıkıntı verirler. Rutin kontrollerde değil iltihap geliştiği dönemde hekime başvurulduğunda, malesef hemen çekim işlemi yapılamamaktadır. Öncesinde antibiyotik kullanarak iltihabın baskılanması gerekebilmektedir. Bu dönemi antibiyotik kullanarak geçiren ve sonrasında şikayetleri geçtiği için çekimden kaçan hastalarda 2-3 ayda bir aynı şikayetler tekrarlamaktadır. Bu süreçte diş etindeki iltihabın kemiğe kadar ilerlemesi ve dişin çevresinde kist oluşması söz konusu olabilmektedir.  Durum bu hale geldiğinde çekimin zorluk derecesi ve iyileşme süresi malesef artmaktadır.

20 yaş dişlerinizin çekimi dişinizin değil sizin kontrolünüz altında olsun istiyorsanız uzman bir hekim tarafından düzenli kontrol altında olmayı ihmal etmemelisiniz. 20 yaş dişlerinin kontrollü için hastalarımızın 20 yaşına kadar ya da dişler belirti verene kadar beklemesi gerekmemektedir. Bu dişler için kontrollere 14 yaşından itibaren gidilmesinde fayda vardır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.