Ağız ve Diş sağlığı Genel Sağlığımızı Etkiler mi?

ağız-diş-sağlığı.jpg
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ağız ve diş sağlığının genel sağlık üzerindeki etkilerinin bilinirliğinin toplum içerisinde az olmasından kaynaklı, bireyler çoğu zaman diş eti hastalıklarını ya da diş çürüklerini şiddetli ağrıları olmadığı müddetçe ihmal etmektedirler. Aslında her bireyin bildiği gibi sindirim ağız içerisinde başlamaktadır. Diş kayıpları ya da tamamen dişsizlik sebebiyle yeterli çiğneme yapamayan bireylerde başta hazımsızlık olmak üzere pek çok sindirim sistemi rahatsızlığı ve kilo alma sorunu ortaya çıkmaktadır. Çiğneme yapılmadan yutulan lokmalar mide ve bağırsakta sindirilebilmesi için vücudun harcadığı efor artışı kalp üzerinde de olumsuz etkiler doğurabilmektedir.

Altı ayda bir yapılmadı gereken diş hekimi kontrolleri bireylerde alışkanlık haline gelmediğinden diş eti hastalıkları ve diş çürüklerinin toplumda görülme oranı çok yüksektir. Ağız içerisinde böyle bir durumun varlığında bu dişler ‘fokal enfeksiyon’ odakları olarak adlandırılırlar ve kan yoluyla ağız içerisindeki bu bakterilerin dolaşıma karışması söz konusudur.

Bu bakteriler özellikle vücuttaki hasarlı bölgelere yerleşirler ve o bölgelerin iltihabına sebep olurlar. Kalp, böbrekler ve eklemler özellikle bu durumdan çok etkilenmektedir. Kalp rahatsızlığı olan bireylerde bu bakterilerin hasarlı bölgelere  yerleşmesiyle ‘endokardit’ tablosu gelişebilmektedir. Bu rahatsızlık ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Diyabet hastalarında da düzenli ilaç kullanılmasına ve diyet kurallarına uyulmasına rağmen ağız ve diş sağlığının gerekli düzeyde olmadığı bireylerde şeker değerlerinin düzenlenmesinde sıkıntılar yaşandığı bilinmektedir.  Bütün sebeplerden dolayı ağız ve diş sağlığı önemsenmeli ve düzenli kontrollere gitmek ihmal edilmemelidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.