Diş Çekimi Sonrası Yapılacaklar Nelerdir ? İmplant Yaptırmalı mıyız ?

ekim-sonrası-yapılacaklar.jpg

Diş çekiminden sonra  yapılacak protez türünü seçerken hangi diş ya da dişlerin çekildiği önem kazanmaktadır. Diş çekimi sonrasında hiç dişi kalmayan bireylerde  toplum içinde ‘damak’ olarak adlandırılan takip çıkarılabilir protez yapımıen eski ve günümüzde de kullanılmakta olan tedavi türüdür. Ancak hastalar  bu protezlerden yemek yeme ve konuşma esnasında hareket etmesi, her yemek sonrasında çıkarılarak temizlenmesi gerekmesi ve gece yatarken çıkarma zorunluluğundan dolayı şikayet etmektedirler. Bu sebeplerle,  ‘overdenture’ adı verilen implant destekli protezler, implant üzeri köprülerden oluşan sabit protezler ya da ileri kemik kaybı olan hastalarda ‘All-on-4’ adı verilen konsept tedavi seçenekleri  sayesinde dişsiz hastaları implant destekli daha konforlu protezler ile tedavi etmek daha sık kullanılır hale gelmiştir.

Diş çekimlerinden sonra çenelerin arka kısmı dişsiz sonlanıyorsa, implantsız tek seçenek  takıp çıkarılabilir protezlerdir. Bu durumdaki hastalarımızın  sabit  bir protez kullanabilmesi için implantlardan faydalanmaktayız. Çekim sebebiyle iki diş arasında boşluk oluşmuş ise tedavi seçeneklerinden bir tanesi öndeki ve arkadaki dişlerin en az birer tanesinin kesilerek o bölgeye bir köprü yapılmasıdır. Bu tedavi seçeneğinde hastamızın sağlam dişlerine de işlem uygulanması tedavinin dezavantajıdır. Bu gibi vakalarda, çekim boşluğuna kaybedilen diş sayısı kadar implant yerleştirmek ya da implant destekli köprü tedavisi uygulamak daha sağlıklı sonuçlar vermektedir ve komşu dişleri korumaktadır.

Eksik dişlerin yerlerinin doldurulması gerekli midir?

Eksik kalan dişlerin yeri muhakkak doldurulmalıdır. Küçük ve büyük azı dişlerini kaybetmiş bir bireyin yediği besinleri düzgün bir şekilde öğütüp sindirmesi mümkün değildir. Bunun için bu bireylerde başta hazımsızlık olmak üzere pek çok sistemik sıkıntı yaşanması muhtemeldir.

Tek taraflı diş eksikliği olan bireylerde ise hep aynı tarafla  çiğnemekten dolayı eklem sıkıntıları yaşanmaya başlayacaktır. İki diş arası  boşluğu olan bireylerde, boşluğun önü ve arkasındaki dişler boşluğa doğru devrilmekte, boşluğun karşısındaki dişler de boşluğa doğru sarkmaktadır. Bu durumda  alt ve üst çenelerin kapanış ilişkisi bozulmaktadır ve başta eklem sıkıntıları olmak üzere pek çok problem ortaya çıkmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *






İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım



© Copyright 2018.