Hamile Bireylerde Diş Çekimi ve İmplant Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

8-adimda-saglikli-ve-konforlu-bir-gebelik-icin-10488329_5909_o.jpg

Çevremizdeki annelerden gerek hastamız olsun gerekse tanıdığımız olsun sıklıkla duyduğumuz bir şey vardır: “Benin dişlerim hamilelikten önce hiç böyle değildi” ya da “ Ben dişlerimi hamilelikte kaybettim”. Bu durumun sebebi olan fizyolojik süreci uzun uzun anlatmayacağım.Ancak şunu bilmeliyiz ki hamilelik değildir bu kayıpların sebebi, yetersiz ağız bakımıdır. Diş etlerimiz hamile olmadığımız dönemlerde de diş yüzeyindeki plaklara karşı reaksiyon vermektedir. Bu durum hamilelik döneminde diş etinin verdiği reaksiyonun şiddetinin artmasından dolayı daha ciddi ve hızlı ilerleyen bir tabloya sebep olmaktadır. Bu kısa girişten de anlaşılacağı üzere hamilelik döneminde günde en az iki kere dişlerimizi etkin bir şekilde fırçalamaya, diş ara yüzlerimizi diş ipi ile temizlemeye ekstra özen göstermeliyiz. Fırçalarken diş etleriniz kanayabilir, bu sizin fırçalamanıza engel olmak yerine daha özenli olmanız için sizi teşvik etmelidir.

Hamilelik dönemi için ikinci ve en önemli nokta ise dişleriniz için işlemlerimizi yapabildiğimiz dönem aralığıdır. Hamilelik üç dönemden oluşmaktadır. Birinci ve üçüncü dönemi biz hekimlerin ekstra acil durumlar dışında her hangi bir müdahale yapamadığımız dönemlerdir. Hamilelik döneminde dişiniz ile ilgili karşılaşacağınız bir sıkıntıya müdahale edilebilecek tek dönem, hamileliğinizin ikinci dönemidir. Bu dönemde baş bölgesinden olmasına rağmen hastalarımıza ışın verip radyografik görüntü almıyoruz. Ancak lokal anestezi altında diş çekimi, kanal tedavisi gibi acil tedavileri gerçekleştirebiliyoruz. Yapılan her işlem için hastaların doktorlarından konsültasyon istenerek tavsiyeleri alınmaktadır ve o doğrultuda uygulamalar yapılmaktadır. İkinci dönemde işlem yapabilmekteyiz ancak bu sadece acil durumlar için çözüm üretmeye yönelik olmaktadır. İmplant gibi tedavileri hamilelik döneminin sonrasına bırakmaktayız. Planlı bir hamilelik sürecine giriyorsak, öncesinde muhakkak genel bir diş kontrolüne girmeliyiz. Yapılması gereken işlemler ve koruyucu önlemler hamilelik öncesinde yapılmalıdır.

Hamilelik sonrası emzirme döneminde yapılacak işlemler ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken ise kullanılacak ilaçların türü, dozajı ve alınacak oldukları saatlerdir. Çekim ya da implant uygulamasında bir sakınca yoktur. Hekimler hastalar ile emzirme saatlerini ve bebeklerin uyuma saatlerini konuşarak iyi bir planlama çıkarmalıdır ve hastalarda bunu dikkatlice uygulamalıdır.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.