İmplantın kalitesini belirleyen şey fiyatı mıdır?

mplantın-kalitesini-belirleyen-şey-fiyatı-mıdır-1200x800.jpg

İmplant tedavisi için çok para ödemek her zaman için doğru ve kaliteli bir implant yaptırdığınız anlamına gelmemektedir maalesef. Bu durumun önüne geçmek için implant yaptırmak istediğiniz klinikte size hangi firmanın hangi tip implantının uygulanacağını muhakkak sormalısınız. İşlem yaptırmaya karar verdiğiniz takdirde yapılan implantın markasının, boyunun, çapının yazılı olduğu bir evrağı muhakkak istemelisiniz.

Kliniklerde implant ile ilgili sık sorulan, Alman malı implant mı bu? sorusunu biraz açalım isterim. Öncelikle implant demek araba demek değildir. Bu yüzden araba teknolojisiyle gelişmiş ve meşhur olmuş bir ülkeden çıkan her implant firmasının iyi olacağı şeklinde bir kanun yoktur. Tabiki o bölgeden çıkmış kaliteli implant firmaları vardır. Bu firmalar araştırılıp, kliniklerden o markalar talep edilmelidir. İmplant firmalarının en bilinen, en köklü olanları İsviçre malı olanlardır. Fakat bu demek değildir ki her İsviçre malı olan implant kalitelidir. İmplant konusundaki önyargılardan bir tanesi de Asya bölgesi menşeili firmalara Çin malı oyuncak muamelesi yapılmasıdır. Örneğin Güney Kore, teknoloji gelişimi konusunda dünyada ileri gelen ülkeler arasındadır, bu bölgenin bir implant firması için uzman bir doktor tavsiyesi söz konusuysa önyargılı olmamakta fayda vardır.

Uzun lafın kısası implant firmalarında da her konuda olduğu gibi önde gelen ülkeler ve teknolojiler vardır. İmplant yaptırmadan önce seçtiğiniz firmanın uzun yıllardır sektörde olmasının önemi büyüktür. İmplant tedavisi ömürlük olması amacıyla uygulanmaktadır ve bu sebeple zamanla üst yapısında ya da ara parçalarında değişiklikler yapmak gerekebilmektedir. Eğer implant firmanız köklü bir firmaysa ve yaşadığınız ülkede uzun yıllardır varlığı söz konusuysa bu sizin için geleceğe dair bir güvence olacaktır.

İmplant markası nasıl ve neye göre seçilir?

İmplant tedavisine başladığımız aşamada implantın kemik içerisindeki kısmı kadar üst yapısının da tedavinin ömründe rolü çok büyüktür. Bu sebeple üst yapı malzemelerinin çeşitliliği, orijinalliği hekimlerin firma seçmesinde etkilidir. İmplantın kemik içerisine yerleştirilen kısmındaysa implantın silindirik mi yoksa konik mi olduğu, implant yüzeyinin tornalanmış mı  yoksa pürüzlendirilmiş mi olduğu, pürüzlendirme türünün ne olduğu, yivlerinin şeklinin ne olduğu gibi pek çok faktör uzman hekim tarafından vakaya göre değerlendirilmelidir ve sonucunda uygun bir firma seçilmelidir. Bu kısımda biraz daha vurguladığım gibi uzman bir hekim tarafından muayene edilmek ve bilgilendirilmek gerekmektedir. İmplant konusunda ağız diş ve çene cerrahisi, periodontoloji ve protez bölümleri birlikte çalışmaktadır. Bu branştaki uzman hekimler hastaları için en doğru implant ve üst yapı türünü seçecek bilgi ve donanıma sahiptir.

İmplantın kalitesini belirleyen pek çok faktör vardır. Bunlardan birkaçından bahsetmiş olduk. Ancak bu faktörlerden hiç biri fiyatın pahalı olması değildir. Tabiki kaliteli bir firmanın ürününün belirli bir ücreti olacaktır. Bu ücreti kendiniz için bir ömür sağlıkla kullanabileceğiniz ve her hangi bir probleminizde size çözüm sunabilecek bir firmanın implantı için ödediğinizi unutmamalısınız. Size sunulan her pahalı implant kaliteli değildir. Ancak kaliteli implantların bir maliyeti vardır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.