Tedaviler

Büyük ve Küçük Kistler


Kist Nedir?

Çene kemiklerinde içleri sıvı ya da yarı sıvı materyal ile dolu patolojik oluşumlara kist adı verilmektedir. Ağız ve yüz bölgesindeki kistlerin çoğunluğu çene kemiklerinde oluşurken, nadiren yumuşak dokularda da görülmektedir. Kistler köken aldıkları dokuya göre Odontojenik (diş kaynaklı), Non-Odontojenik (diş kaynaklı olmayan) olarak sınıflandırılırlar.

Çenelerde görülen kistler genellikle asemptomatiktir.  Ağız içerisinde akıntı, kötü tat , ağrısız şişlikler, komşuluğundaki diş ve dişetinde sıkıntı şeklinde semptom verebilirler. İleri vakalarda ağız açmada kısıtlılık, parestezi, patolojik kırıklar ve ağrı görülebilmektedir. Ağrı olan vakalarda sıklıkla kistin enfekte olması söz konusudur.

Kistlerin Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

                Kist tedavisinde cerrahi müdahale gerekmektedir. Küçük ve riskli bir anatomik komşuluğu olmayan kistler tek seferde epitelleri ile beraber çıkarılırlar. Ancak boyut olarak büyük olan ya da riskli bir anatomik komşuluğu olan kistlerde öncelikle kist sıvısı boşaltılarak kistin boyutu küçültülür, sonrasında cerrahi olarak epiteli ile birlikte tek seferde çıkartılır.


büyük ve küçük kist
İletişime Geç

Hande Işıl İmamoğlu - DoktorTakvimi.com


Beni Takip Edebilirsiniz

Sosyal Medya Hesaplarım© Copyright 2018.